Slávna fotografia skrýva rodáka zo Slovenska

Autor: Maros Kis | 23.2.2015 o 16:41 | (upravené 25.2.2015 o 22:49) Karma článku: 10,76 | Prečítané:  19768x

Tichomorský ostrov vulkanického pôvodu Iwo Jima, je neveľký kúsok zeme rozlohou asi 20 km štvorcových. Nachádza sa v západnom Pacifiku niečo cez 1000 km južne od Tokia. Kus kamenistej pôdy dlhý 8 km a široký približne 4 km, v najužšom mieste len niečo okolo 800 metrov. Pred sedemdesiatimi rokmi, presne v týchto dňoch na ňom prebiehali kruté boje, v ktorých dostal nechválne známu prezývku " mlynček na mäso ".

Na tomto zapadnutom kúsku zeme bojoval a zároveň našiel svoju smrť aj rodák zo Slovenska, sergeant Michael Strank.

Michael sa narodil 10. novembra 1919 v Jarabine, v malej dedinke v okrese Stará Ľubovňa. Neskôr, jeho rodičia ( pravdepodobne rusíni ) spolu s ním emigrovali do Spojených štátov. Usídlili sa v Pennsylvánii, kde Michael začal chodiť do školy a kde neskôr graduoval na High school. Po absolvovaní High school nastúpil do Civilian Conservation Corps, kde vydržal 18 mesiacov. Neskôr pracoval ako robotník – cestár.

Michael Strank sa v októbri 1939 rozhodol vstúpiť do Marine Corps. Ako sergeant, dňa 12. apríla 1942, vyplával zo svojou jednotkou a batalionom zo San Diega. Smer ostrov Uvea v súostroví Wallis Islands. V septembri, po krátkom oddychu sa zúčastnil výsadku na ostrov Pavuvu v súostroví Russels Islands. Po krátkej dovolenke, ktorú strávil s rodinou, pristál Strank so svojou jednotkou na Iwo Jime dňa 19. februára 1945, kde sa naplnil jeho osud.

Ostrov považovaný za prvé japonské územie, bránilo 21 000 japonských vojakov. Tento ostrov bol pevnosť, najmä jeho vrch Suribachi s 1500 bunkrami, množstvom jaskýň, prepojovacích tunelov a zákopov. Na ostrove sa nachádzali radarové stanice a dve pristávacie dráhy pre lietadlá. Japonskí vojaci vedeli, že z tohto ostrova živí neodídu a rozhodli sa bojovať zo všetkých síl, o čom sa neskôr presvedčili aj Američania na vlastnej koži.

Po troch dňoch prudkého ostreľovania ostrova z lodných diel, sa 19. februára vylodili na pláži prvé americké jednotky. Táto bitka bola jednou z najkrvavejších v Pacifiku. Z 21 000 Japoncov ich bolo iba 200 zajatých, ostatní padli v boji. U.S Marines prišli o 6 800 mužov a 1 800 bolo zranených.

Na hore Suribachi zaviala americká zástava 23. februára asi o 10.20 hod. Nasadená na kuse železnej rúry zaviala na japonskom území po prvý krát.

Neskôr sa rozhodlo, že táto zástava má byť vymenená za väčšiu, aby ju bolo vidieť aj z druhej časti ostrova, kde sa ešte bojovalo.

Na túto príležitosť priniesli zástavu, ktorá kedysi viala nad Pearl Harbourom a bola nachystaná na jednej z lodí.

Medzi mužmi, ktorí túto zastavu mali osadiť sa nachádzal aj Michael Strank. Fotograf Joe Rosenthal mal túto chvíľu zvečniť. Keďže štyria chlapi mali problém tyč zabodnúť do tvrdej kamenistej zeme prišli na pomoc ďalší dvaja a tak vznikol slávny záber, za ktorý neskôr dostal Rosenthal Pulitzerovu cenu.

Čo ako sa zdá, záber nie je naaranžovaný. Je to čistá momentka. Autor urobil pri tomto vztyčovaní vlajky viacero fotiek. Sila tejto fotografie vraví za všetko. Pre U.S. Marines sa stala symbolom ich tvrdosti a odhodlania.

Boje a prestrelky na Iwo Jime trvali takmer mesiac a Mike Strank v jednom z nich zahynul.

Črepiny delostreleckého granátu ho zasiahli 1. marca , keď svojim mužom vysvetľoval ďalší postup.

Slávna Rosenthalova fotografia sa stala inšipiráciou a modelom pre slávny Arlingtonský pamätník, ktorý sa nachádza na Arlingtonskom národnom cintoríne vo Virginii, kde je Michael Strank pochovaný.

Rozhodnutím štátu Pensylvánia bol v tomto štáte 23. február, deň vztýčenia vlajky na ostrove Iwo Jima, vyhlásený dňom Michaela Stranka.

Michael bol posmrtne vyznamenaný týmito medailami. Bronzovou hviezdou a Purpurovým srdcom. Aj keď jeho otec dostal americké občianstvo a de facto aj Michael bol americký občan, nikdy priamo nedostal o tom doklad . Až 29. júla 2008 prevzala jeho najmladšia sestra Mary v rámci ceremónie pred Arlingtonským národným pamätníkom, listinu potvrdzujúcu jeho americké občianstvo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňáka k únosu Vietnamca doteraz nikto nevypočul

Bývalého ministra vnútra ani nepredvolali.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo sa gang financovaný Kremľom usídlil na Slovensku

Aké je posolstvo Nočných vlkov u nás.


Už ste čítali?