Poznáte internetový slang ?

Autor: Maros Kis | 18.8.2014 o 7:00 | Karma článku: 5,98 | Prečítané:  1965x

Pri bežnom surfovaní na internete sa s ním nestretnete, ale akonáhle si kliknete na nejakú diskusiu, tak ho s veľkou pravdepodobnosťou zbadáte. Je totiž neprehliadnuteľný. Cudzie slovíčka a skratky, sú pre nezainteresovaného človeka španielska dedina. Keďže som človek od prírody zvedavý, zaujalo ma to do takej miery, že som si o ňom začal zisťovať viac.  

AFAIK , internetový slang, môžeme ho nazvať aj internetovým žargónom sa používa pri neformálnej komunikácii bežných používateľov net – komunikácie.

Patria doň rôzne skratky slov alebo výrazov, všakovaké skomoleniny a zahŕňajú aj značky, ktoré majú špeciálny význam ( všetci poznáme smajlíkov :) )

Viac – menej sú skratky odvodené z angličtiny, ale čo sa týka našej ľúbeznej slovenčiny aj tu nájdeme veľa slov, ( a stále vznikajú nové ) alebo skratiek, ktoré smelo môžeme označiť za slang.  Dosť často sa v ňom používajú aj akési skomoleniny pôvodných anglických výrazov.

IIRC , prvý krát som sa stretol s týmito mne neznámymi skratkami, pri online strielačke BF2 ( battlefield ), kde sa počas hry hojne komunikovalo. Medzi anglickou komunikáciou som si všimol neznáme slová, ktoré by ste márne hľadali v slovníku cudzích slov. V tomto smere som bol čistý NOOB.

BTW, môj 14 ročný syn, mi opäť ukázal, že som zaspal dobu. Ocino ty si LOL. 

Takže "THX synu". "NZ oci".

Battlefield 2 mi okrem nových slangových výrazov priniesol aj nových priateľov, či známych, z rôznych krajín sveta. Všetci sme používali akúsi "svetovku" anglický jazyk podfarbený rôznymi druhmi výrazov a slangu. Takže niekedy mi nedalo a musel som použiť ROFL.

BF2 nám zrušili, ( aspoň online verziu ) a spolu s ňou ďalších cca 50 online hier od EA a ja som prestal náš slang takmer používať.

O to viac ma prekvapilo a stále prekvapuje, že sa podobné výrazy čoraz častejšie používajú v bežnej komunikácii na nete.

Najmä mladí ľudia sa tak zžili s týmto novým jazykom, že zásobujú kyberpriestor, stále ďalšími a ďalšími slovíčkami. Na FB, je takáto komunikácia stále viac častejšia. Nám starších NOOBOM nezostane nič iné len sa pýtať. " WTF ??? " Alebo si aspoň zalamentovať... OMG.

Čaká nás nejaká nová jazyková revolúcia ?...

Čo svet svetom stojí jazyky sa vyvíjajú. Nemusíme ísť až tak ďaleko do minulosti. Ľudia z 50",60",70" rokov by dnes stáli s úžasom nad tým ako sa dnes komunikuje, nechápali by veľa výrazov, pojmov a slovných zvratov. A to nevravím o technických veciach.

IMHO sa skôr či neskôr dočkáme toho, že takáto komunikácia sa začne bežne používať. Starší ľudia si už teraz myslia o tomto svoje, poprípade si ťuknú prstom na čelo.

Ale prečo nie ??? Prinajmenšom sa môžeme baviť o spestrení komunikácie.

4U  mám už len jednu poznámku. Vraví Vám niečo skratka SOS alebo SQD  ? Aj to sú skratky a veľmi dôležité aj keď SQD sa už nepoužíva. Kto vie, aká budúcnosť čaká dnešné žargónové slovíčka ?

Možno sa stratia v behu dejín ako nevydarená kapitola a možno ich sláva ešte len nadíde... Uvidíme....


MTFBWY
 

Vysvetlivky :

 

AFAIK - As Far As I Know / pokiaľ viem

IIRC - If I Remember Correctly / pokial si správne pamätám

NOOB  - označenie pre človeka, ktorý robí nejakú činnosť, ktorú nevie, nováčik

BTW  - mimochodom

THX  – Thank You / ďakujem

NZ  – nie je začo ( slovenský výraz )

ROFL  - Rolling On the Floor Laughing / váľať sa po zemi od smiechu

OMG – Oh my God / o môj bože

WTF – What the F* ck / čo to sakra je, čo sa deje :)

IMHO - In My Humble Opinion / podľa môjho názoru, podľa mňa

4U – For You / pre Vás, pre teba

MTFBWY – May The Force Be With You / nech Vás sila sprevádza.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Na náramok treba myslieť, Rusko nemôže zájsť ani na viedenské vianočné trhy

Pavol Rusko je siedmym občanom, ktorý dostal monitorovací náramok bez odsúdenia.

EKONOMIKA

Futej predáva strojárne v Detve, keď SNS chystá výrobu transportérov

Oslovili záujemcov z Česka a Slovenska.


Už ste čítali?