Domáci bazén ??? Málo muziky za veľa peňazí.

Autor: Maros Kis | 21.7.2014 o 6:00 | Karma článku: 11,37 | Prečítané:  37526x

Už je to tak. Začala nám sezóna. Prázdniny sú v plnom prúde, a konečne prišlo aj teplo. Pokiaľ nie ste človek ktorý má veľkú, plnú peňaženku a môže si dovoliť postaviť doma klasický podúrovňový bazén, zostáva Vám iba uspokojiť sa s nadzemným. Veď tie sú také „lacné …“       A tak ako huby po daždi začali vyrastať na dvoroch okrúhle malé čudá, väčšinou modrej farby, rôznych veľkostí a tvarov s golierikmi aj bez nich, gumené – nafukovacie, alebo už drahšie laminátové.    

Kde sú tie časy, keď nám stačilo na dedinskom potoku postaviť hať, a v jeden a pol metrovej špinavej vode stráviť hodiny a hodiny bláznenia. Alebo skočiť do susednej dediny k rybníku a tam tráviť prázdninové dni v spoločnosti rýb, žiab, komárov, trstiny a rôznej inej rastlinnej a živočíšnej hávede. Pár krát som sa poriadne nalogal a bohuprisahám, že dnes mi až vlasy dupkom vstávajú keď si pomyslím čo všetko v tej vode bolo a plávalo. Ale sme tu živí a zdraví, veď ako sa vraví: „čo ťa nezabije to ťa posilní.“

Dnes je iná doba, potoky a rybníky sú špinavé – niežeby vtedy neboli, ale teraz je to horšie. Klasické jazerá a štrkoviská, sú plné siníc a rôznych iných rastlinstiev, ktoré nemajú vraj blahodarný vplyv na naše zdravie. No čo už... Zostáva len more. Alebo ten bazén ?

Pravdu povediac, ja osobne domáce bazény nemusím, ale po dlhom a intenzívnom prehováraní a masírovaní mozgu som sadol manželke na lep.

Bazén sme mali, dostal som asi pred tromi rokmi ako darček, ale všetok jeho život zatiaľ pozostával z príjemného spánku spolu s kartušovou filtráciou v originálnej krabici. Taký maličký hríbik. Širka niečo cez 3 metre a výška nejakých 70 cm a niečo. Je to niečo medzi veľkou vaňou pre deti a prerasteným lavórom na umývanie nôh dospelákov.

Bohužiaľ bod číslo 2 – miesto položenia bazéna bol problém trochu väčší. Nemáme pozemok na rovine, ale ide trochu dolu brehom a keďže bazén nesmiete položiť na naklonenú rovinu, museli sme niečo vymyslieť. A tak hlava rodiny, čiže ja, položila základy na budúci altánok o rozmeroch 5 x 3 metre. Kúpili sa obrubníky, cement, nejaký ten štrk ešte zostal a betónovalo sa . Na povrch bola určená terasová dlažba, ktorú bolo treba kúpiť tiež :(  

Po týždňoch príprav a práce sa s veľkou slávou vytiahol bazén. To som ešte netušil ako mi dá ten malý gumený zasran zabrať. Rozložiť... nafúkať obruč – to bola bez pumpy riadna fuška pre netrénované pľúca, ale čo neurobíte pre radosť najmenších. Po rozložení a zapojení filtrácie prišla na rad voda.

Manželka kategoricky odmietla napustiť vodu zo studne, ktorá slúži na polievanie, keďže je vraj špinavá a pred pol rokom sa v nej utopila a nejaký čas v nej plávala mačka. Chlór a ostatnú dezinfekciu do úvahy nebrala. O. K. Ide sa na dedinskú vodu. Keď je dobrá na pitie na kúpanie je ako stvorená.

Od 19 hodiny do takmer polnoci som stál pri bazéne, držal polcólovú hadicu napojenú na prívod v pivnici domu a nadával som. Ale len potichu. Manželka ma sem tam dobehla pozrieť od televízora, či som ešte živý a starší synátor blúdil kdesi po kamarátoch. Na druhý deň som do krištálovej vody vhodil bazénový teplomer a plávak - aj keď zatiaľ prázdny - pre tablety. A opäť o kúsok väčšia radosť z dobre vykonanej práce.

Čo čert nechcel ochladilo sa. Zima, dážď, zima a opäť dážď. Aspoň sme mali čas, dokúpiť zvyšok príslušenstva. Ako prvé nás napadla krycia plachta. V obchode ju mali a dokonca v akcii. Ha, ha.. šťastie praje pripraveným...Zmätok nastal pri tabletách... Toľko druhov a na všetko možné. Nakonie po dlhých úvahách a rodinnej porade sme kúpili sadu tabliet na testovanie vody plus to čo sme pokladali za vhodné a potrebné pre pokojné a zdravé kúpanie. V obchode sme nechali niečo cez 50 eur.

Doma sme s veľkou pompou natiahli kryciu plachtu na nášho nového člena rodiny. Otestovali vodu, ktorá bola po dažďoch nanič a nasadili chémiu. PH vody a chlór som testoval každý deň tablety sa míňali a voda stále nie a nie byť dobrá. Vzorka vody hrala všetkými farbami, len nie tými, čo boli na vzorkovníku. Filtrácia takmer v permanentnej prevádzke a moja trpezlivosť permanentne klesala. Po troch či štyroch horúcich a slnečných dňoch som si povedal dosť. Teplota vody 28 stupňov, PH o ničom,chlór minimálny alebo žiadny...

Ignorujúc vyhlásenia na krabiciach, ktoré Vás varujú aby ste nevstupovali do vody, ktorá nemá dobré PH som sa rozhodol. Ide sa do vody.... Na prvý pohľad bola voda čistá, len po prvých šmykľavých krokoch som si uvedomil, že niečo nie je v poriadku. Zo dna sa dvíhala jemná špina a krútila sa vo víroch mojich krokov.

Voda do pol stehien a každý krok bol šmykľavý až strach. Ale za nejaký čas pobytu v tejto životodarnej tekutine sa všetko nejako normalizovalo. Trošku sme sa s malým Riškom pojašili, a šli sme von.

Bolo po krste.

A hor sa opäť na nákupy... Kúpili sa ďalšie tablety tentoraz proti riasam, , na čistotu a krištálovosť vody atď. Chceli sme kúpiť aj vysávač nečistôt... Tu sme sa ale dozvedeli, že pokiaľ nemáme pieskovú filtráciu, tak nám to nepomôže. Kartušová je totiž na takéto vymoženosti príliš slabá. Takže dovi – dopo. Možno niekedy, ale teraz nemám 140 éčiek navyše, na pieskovú filtráciu.

Čo čert nechcel, krycia plachta sa nejako natiahla ( žeby od slnka ? ) a plávala na vode. Keďže má diery ( neviem načo tam sú ) dostáva sa cez ne voda na povrch a stále viac a viac tlačí plachtu pod vodu.

Neskôr zistíte, že všetky nečistoty ktoré Vám na ňu napadajú plávajú v bazéne a vy pri odkrývaní tohto zázraku všetko vylejete do neho. A tak Vám nezostáva nič iné len si kúpiť sieťku na nečistoty a zakaždým pred schladením v bazéne si trošku zarybárčiť. Na hladine totiž s listami a kúskami rôznej špiny plávajú rôzne druhy hmyzu, ktorý bol taký hlúpi, že sa šiel napiť a neodhadol svoje možnosti, schopnosti a chemickú agresívnosť vody.

V našom mikro bazéne som bol asi 3 krát a momentálne ma stál asi 80 eur. Je to počiatočný vklad, čo ale neznamená, že sme skončili. Podotýkam, že bazén som mal zdarma, k nemu teplomer a plavák. Vodu zatiaľ nerátam, filtrácia žerie elektrinu sústavne a o pieskovej filtrácii ani nesnívam.

Možno keby som mal kúpiť všetky tieto zázraky a k nim ešte doložiť nejaký ten solárny ohrev, celý bazén ma bude stáť ako slabšia dovolenka v Chorvátsku. Pri mori.. A to je už iné kúpanie.. Aspoň sa človek nemusí plaziť po dne a búchať si kolená . 

Do nášho hríbika - bazénika sem tam vkročíme, ochladíme sa a potešíme – hlavne náš malý Richard. Nerobím si ilúzie, voda nie je možno ideálna, ale mi sme prežili už aj horšie veci. Jedno je isté..

Bazén som postavil prvý a posledný krát, radšej si priplatím a raz za leto sa vyberiem na náš osvedčený Jadran, kde je voda čistá ( čisto hypoteticky ) aj bez chémie. Myslím, že manželka aj s rodinou bude za.

Ale ako som už povedal: „čo ťa nezabije to ťa posilní“ verím, že aj z tejto skúsenosti vyjdeme silnejší a hlavne múdrejší o ďalšiu životnú skúsenosť...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?